Několik tipů na online sebevzdělávání

Sebevzdělávání je samo o sobě velmi důležitou součástí rozvoje každého člověka, u freelancerů to je však ještě důležitější. Veškeré znalosti, které mohou obohatit naši práci, jsou základem pro náš úspěch a konkurenceschopnost. Jelikož se nacházíme v době, ve které jsou díky internetu možnosti sebevzdělávání velmi pestré, rozhodli jsme se pro Tebe vytvořit pár doporučení, jak se sebevzdělávat online. Ukážeme Ti několik českých a světových MOOC (Massive Open Online Course), které by Ti mohly pomoct při Tvém osobním rozvoji.

Co jsou to vůbec MOOC?

MOOC jsou online vzdělávací kurzy, které jsou určené pro každého. Jejich nabídka je v dnešní době opravdu nesmírně rozsáhlá. Pokud se dáš do hledání, nalezneš mnoho kurzů zdarma a též kurzy zpoplatněné. Zpravidla kurzy obsahují teoretickou část ve formě videí, prezentací či psaného textu a část praktickou, která bývá formou testů, kvízů, příkladů a podobně. Kurzy, které jsou zdarma, mají z velké části určitá omezení. Omezení se může týkat samotného obsahu kurzu, praktické části či toho, že po jejich dokončení nezískáš případný certifikát o absolvování. Kurzy placené tyto omezení nemají a po jejich úspěšném absolvování většinou obdržíš certifikát.

Kolik stojí online kurz?

Tato otázka se Ti bude pravděpodobně honit hlavou jako první. Cenové rozpětí u kurzů je opravdu různé. Ceny za kurz začínají řádově od sta korun a můžou končit i ve stovkách tisíc, to už se však bavíme o profesionálních kurzech na (většinou) prestižních vysokých školách.

Jak si v nepřeberném množství kurzů mám vybrat ten správný?

Výběr správného kurzu může být velký oříšek. Nabídka je opravdu velmi široká a bude hodně záležet na úrovní Tvých dosavadních zkušeností a znalostí, finančních možnostech a toho, co od kurzu opravdu očekáváš. Je dobré se pečlivě seznámit s naplní a obsahem každého kurzu. Tím zjistíš, zda o dané problematice máš určité vědomosti a jak může kurz rozšířit Tvoje znalosti. Pokud jsi v daném oboru úplný začátečník, zaměř se na kurzy pro začátečníky. Zjisti, kdo nabízí v oboru nejlepší kurzy a podívej se na jejich ukázky. Určitě si dávej pozor na recenze u daných kurzů. Z vlastních zkušeností víme, že většina recenzí bývá kladných. Zaměř se proto i na recenze negativní a zjisti, jaké jsou důvody špatného hodnocení.

Jak si naplánovat své sebevzdělávání?

Nejdříve se musíš opravdu rozhodnout, jakou strategii pro své vzdělávání zvolíš. Určitě bude záležet na tom, kolik času můžeš studiu věnovat. Některé kurzy mohou být časově velmi náročné, proto se pečlivě seznam s časovými požadavky. Vytvoř si studijní plán a urči si čas, který budeš studiu věnovat. Ze zkušenosti doporučujeme nejdříve začít s jedním kurzem, který Tě nejvíce osloví. Mnoho MOOC platforem, které Ti níže uvádíme, mají často cenové akce, a je snadné se nechat zlákat ke koupi více kurzů najednou s domněnkou, že je můžeš studovat paralelně. To samozřejmě není z podstaty špatné a určitě to tak spoustu lidí dělá. Je však důležité si svoji výuku pečlivě naplánovat. Jakmile totiž budeš mít více kurzů k dispozici, budeš chtít vše vidět a vyzkoušet. Může se Ti stát, že se Ti nepodaří se dostatečně soustředit na dokončení kurzů, a nakonec se Ti samotná úspora nevyplatí.

České MOOC platformy

Seduo nás opravdu oslovilo. Jejich kurzy se rozdělují do šesti kategorií – Byznys, Design, Jazyky, Marketing, Nástroje a kancelářský SW a Osobní rozvoj. V každé kategorii nalezneš velmi profesionální lektory, kteří Tě mohou v dané problematice posunout dále. U každého kurzu nalezneš představení lektora i kurzu a též lekce na ukázku.       Na Seduo.cz nalezneš lektory jako jsou Petr Ludwig, Margit Slimáková, Michelle Losekoot, Bronislav Sobotka (alias Broňa), Andor Šándor, Jan Laibl a podobně.

Zdroj: Seduo.cz

Platforma Naučmese.cz nabízí pestrý výběr kurzů z různých oborů. Mimo video lekcí tu najdeš i „fyzické“ individuální a skupinové kurzy. V nabídce jsou i lekce z kategorie zdravého životního stylu, sportu, gastronomie nebo například techniky.

Zdroj: naucmese.cz

Udemy je velmi populární světová platforma, kde najdeš obrovské množství kurzů ze všech možných kategorií. Často se tu setkáš se „zvýhodněnou“ cenou za jednotlivé kurzy (například sleva z 199,90 USD na 11,99 USD). Z našich zkušeností tyto akce probíhají pořád, a proto není nutné se stresovat, že by akce skončila. Určitě si u každého kurzu pečlivě přečti, co nejvíce recenzí a detailně se seznam s jeho obsahem a studijní osnovou. Na Udemy totiž přibývá pořád víc a víc lektorů a kvalita nemusí být odpovídající. Výhodou je, že tu najdeš opravdu rozsáhlou nabídku z různých oborů.

Zdroj: Udemy.com

edX

edX je hojně používanou vzdělávací platformou, za jejíž založením stojí prestižní světové univerzity Harvard a MIT. Mimo placené kurzy, jsou v nabídce i kurzy zdarma s příplatkem pouze za obdržení certifikátu. Obecně tu jsou kurzy, které vydávají vysoké škole po celém světě.

Zdroj: edx.org

Nalezneš Tu zajímavé kurzy z vysokých škol či jiných vzdělávacích zařízení. Mnoho kurzů má teoretickou část v nabídce zdarma. Za příplatek si pak můžeš zajistit kompletní obsah kurzu či neomezený přístup. Stejně jako u dalších podobných platforem i na FutureLearn probíhají některé kurzy pouze v určitém termínu, do kterého se musíš přihlásit.

Zdroj: futurelearn.com

SkillShare je moderní platforma, která nabízí kurzy rozdělené do třech hlavních kategorií – Create, Build a Thrive. V těchto kategoriích se pak dále kurzy rozdělují dle specializací. Pokud se chceš vzdělávat v oblasti fotografie, ilustrací, animací či designu, SkillShare je určitě správnou volbou. Nabízí se tu dva druhy členství. Prvním je členství zdarma, které Ti nabídne přístup pouze k neplaceným kurzům. Druhou možností je placené měsíční členství, které vyjde na 15 USD / měsíc (fakturováno měsíčně) či na 8,25 USD / měsíc (fakturováno ročně tj. 99 USD / rok), a které Ti umožní přístup ke všem dostupným kurzům na platformě. Je možné též využít dvou měsíční zkušební verze, kterou můžeš kdykoliv přerušit.

Zdroj: skillshare.com

Uvedli jsme Ti několik příkladů MOOC platforem a nyní je na Tobě, který kurz si vybereš. Platforem zaměřených na online vzdělávání je mnoho a zmínili jsme ty, které pokládáme za zajímavé a přínosné. Online kurzy jsou skvělou metodou, jak posunout své znalosti na vyšší úroveň, popřípadě se dozvědět více o oboru a problematice, které Tě zajímají. Výběr správného kurzu určitě není lehkým procesem, ale výsledek určitě stojí za to!

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.