Bookee.cz Jak být lépe vidět online

Jak být lépe vidět online

Dnes tu otevíráme téma, na které najdeš opravdu mnoho různých názorů i článků. Pokud pracuješ na volné noze, určitě se Ti v hlavě někdy objevila otázka, zda jsi pro své klienty dobře viditelný/á online. V tomto článku jsme se rozhodli shrnout několik důležitých bodů týkající se toho, jak můžeš docílit lepší online viditelnosti.

Vlastní web, jo nebo ne?

V online světě najdeš nekonečno doporučení, zvlášť pokud se jedná o business. Většinou se setkáš s doporučením, že při podnikání je vlastní web naprostou nezbytností. V poslední době tomu tak však úplně být nemusí. Pro mnoho freelancerů webové stránky fungují jako takové online vizitky. Což je naprosto v pořádku. Problém je v tom, že počet nových webových stránek stále roste. Světově již počet registrovaných webů dosáhl 1,7 miliardy (zdroj). Znamená to tedy, že pro Tvé klienty nemusí být úplně snadné Tvůj web najít. Internet je doslova „přeplněný“ webovými stránkami. A těch nadupaných je fakt hodně!

S rostoucím počtem webových stránek navíc rostou i technické požadavky nejpoužívanějšího vyhledávače Google. Stránky, které nesplňují určitá kritéria, získávají bohužel nižší pozici ve vyhledávačích. Jaké otázky je tedy dobré si zodpovědět při zakládání webových stránek?

1) Jakou informaci o sobě a svém podnikání chci klientům sdělit?

2) Dokážu o sobě a svém podnikání sdělit dostatek informací, aby byly stránky plnohodnotné?

3) Dokážu splnit technické požadavky vyhledávačů popř. si najít experta, který mi s tím pomůže?

4) Mám časovou kapacitu stránky neustále aktualizovat (doplňovat portfólio, reference, informace)?

5) Zvládnu vytvářet pravidelné příspěvky do blogu, pokud se rozhoduji jej mít?

Pokud odpovídáš na tyto otázky kladně, mohou pro Tebe webové stránky být opravdu skvělým řešením. V opačném případě je dobré si promyslet alternativní možnost své prezentace, například sociální sítě, online platformy pro freelancery a podobně. Důkazem, že webové stránky nemusí být nutností, je řada tvůrců, kteří vlastní pouze doménu pod svým jménem a odkazují z ní na platformu, kde jsou nejvíce aktivní. Pro představu se můžeš mrknout na web známého youtubera Caseyho Neistata, který odkazuje na jeho Youtube kanál či na nějakou aktuální světovou událost. 

(bez)SEO?

SEO je jedno z klíčových slov, které na Tebe vyskočí při vyhledávání tipů týkající se lepší online viditelnosti. Je to nástroj, který je úzce spojený s Tvými webovými stránkami. Pokud bychom to mohli zjednodušit, tak SEO pomáhá vyhledávačům lépe pochopit obsah a strukturu Tvých webových stránek. Před několika lety to opravdu bylo „must-have“ každého webu. Dnes se názory v oblasti online marketingu liší.

Informací a doporučení ohledně SEO je nesmírné množství. Řada nabízených nástrojů nemusí být zcela vhodná pro obsah či strukturu Tvých webových stránek. Je jen na Tobě, jak moc se rozhodneš tomuto tématu věnovat. Na začátek je určitě dobré, aby Tvůj web splňoval minimální technické požadavky, které vyhledávače požadují. Existuje mnoho skvělých specialistů, kteří Ti se základním nastavením rádi pomůžou. 

Jakmile splníš toto minimum, je nutné se soustředit na kvalitu obsahu, který na Tvém webu tvoříš. Udělej si průzkum klíčových slov, která jsou pro Tvoje podnikání důležitá, prozkoumej konkurenci. Dobře si promysli texty na Tvých stránkách. Pamatuj, že stránky jsou Tvoji vizitkou a měly by představit Tebe a Tvůj způsob práce. Pokud je součástí Tvých webových stránek blog, věnuj se mu aktivně, vydávej pravidelně články, dej o nich vědět i na jiných místech. Vyhledávačům totiž nebude stačit jen skvěle vyladěný web. Budou chtít vidět aktivitu, která je schopna přilákat nové návštěvníky.

Sociální sítě

Jó, socky. To je téma! Minimálně na dalších 10 článků. Se sociálními sítěmi je to v mnoha ohledech podobné jako s webovými stránkami. Sociální sítě fungují dobře, pokud se jim aktivně věnujeme a tvoříme na nich obsah, který dokáže zaujmout naší cílovou skupinu. Je opět důležité si říct, co od sociálních sítí očekáváš. Někdy se Ti totiž může stát, že sbíráš krásné lajky, ale zakázky se Ti nehrnou. Čím to? Dobře si promysli svoji strategii, co budeš chtít svým sledujícím sdělit, proč by Tě měli sledovat a jak často budeš na sítě přispívat? Pokud máš zájem se o sociálních sítích dozvědět více, určitě doporučujeme knihu Jak na sítě od Elišky Vyhnánkové a Michelle Losekoot. V knize se dozvíš mnoho užitečných informací pro Tvůj začátek na sítích.

Články & rozhovory

Jedním z opravdu silných nástrojů, které Ti mohou pomoct s online viditelností jsou články a rozhovory, které se objeví na jiném webu. Ve Tvém oboru se určitě najdou specializované online magazíny či blogy, které by se o Tobě rádi zmínili. Představ jim svoje podnikání, ukaž jim portfólio a poptej se, zda by neměli možnost se o Tobě zmínit v rámci jejich online komunity. Každý článek či rozhovor, který o Tobě v online světě vyjde, pomůže Tvé online viditelnosti. Dojde totiž k vytvoření takzvaného zpětného odkazu. Čtenáři článku se budou moct prokliknout na Tvůj web či sociální síť, což Ti přinese nové návštěvníky a sledující.

Portály jako je Bookee.cz

Jednou z možností, jak o sobě vědět je též Bookee.cz. Jsme online platforma, která pomáhá freelancerům být vidět. Jaké jsou naše výhody? Naším cílem je vytvořit online komunitu freelancerů, kde budou moct lidé vyhledávat kvalitní služby. Díky našemu technickému řešení Tě lidé mohou najít přehledně pomoci kategorie daných služeb či zadáním klíčového slova do našeho vyhledávače. Náš algoritmus tyto slova neustále upravuje/aktualizuje. Skvělé je, že vytvořením profilu u nás, se zobrazíš automaticky ve vyhledávačích Google i Seznam. Tento zápis provádíme na základně klíčových slov, která jsou nejvíce vhodná pro Tvůj obor.

Pro Tvoji představu, vytvoření profilu na Bookee.cz je velmi podobné tomu, jako když si vytvoříš profil na jakékoliv sociální sítí. Získáš takový vlastní mini-web a Tvoje online přítomnost bude ihned navýšena. Navíc o Tobě dáme vědět naším sledujícím na sociálních sítích, čtenářům našeho newsletteru či si Tě možná vybereme na rozhovor do naší série rozhovorů Bookee Talks.

Vylepšení online viditelnosti není jednoduchou záležitostí. Informací a zdrojů, které se tímto tématem zabývají je nespočet. V článku jsme probrali několik možností, nad kterými je dobré se při řešení online viditelnosti zamyslet. Nakonec je však důležité si uvědomit, že i přes všechna možná složitá technická řešení, je důležité si stanovit dlouhodobou strategii a zaměřit se na tvorbu obsahu, který Tvým klientům přinese něco „navíc“.

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.