Buď produktivnější a nabídni svým klientům něco navíc

Buď produktivnější a nabídni svým klientům něco navíc

Tentokrát bychom s Tebou chtěli probrat hojně diskutované téma a to sice produktivitu. Na toto téma najdeš spoustu skvělých knih, bezva články a možná i několik natočených dokumentů. V tomto článku se ale chceme na produktivitu podívat trochu z jiného úhlu a zamyslet se nad tím, jak zvýšit produktivitu při jednání s klienty a zároveň jak klientům zjednodušit jejich rozhodnutí.

Občas se zastav a zanalyzuj svůj čas

S pocitem „být v jednom kole“ se setkáváme všichni. Jsi na volné noze a je Ti jasné, že se musíš téměř ve všem spolehnout sám na sebe. E-maily, telefonáty, kalkulace, nabídky, faktury, termíny, schůzky, marketing, to vše je obrovská spousta práce. V momentě, kdy nám to přerůstá přes hlavu, není od věci se zastavit a zjistit, čemu vlastně věnujeme nejvíc času a porovnat to s tím, kolik nám na druhou stranu přinese. 

Na toto porovnání není potřeba mít žádnou speciální appku, kde si můžeš zaznamenávat každou minutu své činnosti. Někdy Ti vystačí papír s tužkou a můžeš jednoduše zjistit, čemu věnuješ svůj produktivní čas. Zkus si k tomu sednout a během svého pracovního dne/týdne si zaznamenej, čemu se věnuješ. Výsledek tě může překvapit. Jsou to odpovědi na e-maily? Schůzky? Telefonáty? Trávíš moc času na sítích, kde aktivně komunikuješ se svými klienty? Tato analýza Ti pomůže zjistit, kde jsou mezery ve Tvé organizaci a kde můžeš ušetřit svůj čas. Mrkni níže na pár příkladů a jejich možných řešení:

Trávím hodně času odpovídáním na dotazy ohledně mých služeb. Dotazy se často opakují.

Pokud máš webové stránky, stálo by za to uvažovat o samostatné sekci na Tvém webu (FAQ), která bude věnována těmto nejčastějším otázkám a kde můžeš podrobně Tvým klientům odpovědět. Pokud webové stránky nemáš a funguješ především na sociálních sítích. Zmiň se o těchto otázkách a jejich odpovědích v několika příspěvcích. Čas, který věnuješ této přípravě, Ti ušetří čas, který následně nebudeš muset ztrácet zdlouhavým odpovídáním na e-maily. Odpovídání na e-maily Ti půjde mnohem rychleji, což zajisté ocení i Tvoji klienti.

Přes den mi jednom kuse volají zájemci s různými dotazy a poptávkami, nemůžu se kvůli tomu soustředit na svoji práci.

Doba, kdy jsme všichni měli své telefonní číslo veřejně viditelné je dávno pryč. Je to zcela na Tobě, zda se rozhodneš svůj telefonický kontakt veřejně uvést a nabídnout tak zájemcům o Tvé služby možnost volání. Samozřejmě, může se stát, že přijdeš o část zakázek, o kterých rozhodují lidé, kteří preferují telefonický kontakt. Nikdy však nelze vyhovět úplně všem.

Pokud se rozhodneš svoje číslo „schovat“, můžeš si na svůj web, mimo Tvé e-mailové adresy, umístit jednoduchý kontaktní formulář, který zájemci mohou využít k rychlému kontaktu. Do kontaktního formuláře můžeš též uvést dotazy, které jsou důležité pro vyhotovení cenových kalkulací. Ušetří Ti to další komunikaci. Následně si můžeš přehledně roztřídit seznam dotazů, které prostřednictvím kontaktního formuláře obdržíš dle priorit a dalších kritérií. Nemusíš odpovědět na vše ihned.

Klienti ode mne často vyžadují osobní schůzky. Ztrácím dost času cestováním na schůzky a ne vždy z toho vznikne zakázka.

Mnoho lidí dá stále na osobní setkání. Na tom není nic špatného. Pokud Ti však schůzky zabírají značnou část Tvého harmonogramu a cítíš, že je potřeba provést změnu, pokus se jich alespoň část přesunout do online prostředí. Nastavit si můžeš takový model, kdy úvodní schůzky budeš provádět online a následně se po odsouhlasení zakázky s klienty setkáš osobně. Díky nástrojům jako jsou Microsoft Teams a Zoom se může online jednání dost podobat tomu osobnímu.

Objednávky/rezervace od klientů přijímám na sociálních sítích či prostřednictvím kontaktního formuláře na webu. Jakmile dojde u některé objednávky ke změně, rozhodí mi to kompletně plány. 

Nečekané změny v online objednávkách mohou často způsobit pořádný hokej. Jakmile Ti někdo rezervaci zruší či změní, musíš ihned dát vědět o volném termínu na sítích popřípadě do svého newsletteru. Přiznejme si, není to úplně ok. Pro klienty to může být často nepřehledné a pro Tebe dost vyčerpávající. Jedním z našich cílů na Bookee.cz bylo Ti s tímto problémem pomoct. Součástí Bookee.cz je totiž rezervační systém, který byl přizpůsoben pro efektivnější práci freelancerů a lepší orientaci pro klienty.

Díky našemu rezervačnímu systému nebudeš muset řešit desítky zpráv ze sociálních sítí a následně vybírat ze zájemců. Stačí vložit odkaz na rezervační systém na Tvé sociální sítě či web a lidé uvidí Tvůj kompletní kalendář, kde si můžou zarezervovat svůj termín. Náš rezervační systém se mimo jiné stará o automatickou komunikaci a Tvým klientům vždy pošle notifikace týkající se jejich rezervace. Pokud se chceš o rezervačním systému dozvědět více informací, podívej se zde.

V tomto článku jsme zmínili několik tipů, jak zvýšit svoji produktivitu při práci s klienty. Tomuto tématu se chystáme určitě věnovat i v dalších článcích. Jak na své produktivitě pracuješ Ty?

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.