Věra M., mladá talentovaná fotografka, která stojí na samém začátku své kariéry

Věrka M. je mladá fotografka, pro kterou je focení koníčkem už odmalička a zároveň se mu plánuje začít věnovat profesionálně. K profesi fotografa přistupuje s respektem a ví, že to nebude snadná cesta. Její práce, drive a nadšení nám byly inspirací pro vytvoření nové části Bookee a to Bookee Young. S Bookee Young, o kterém se brzy dozvíš více informací, plánujeme podporovat mladé talentované lidi, kteří jsou na samém začátku své kariéry, stejně jako Věrka.

Věrko, pověz nám něco o sobě, kde studuješ? Kolik ti je let a jak jsi se dostala k focení?

Je mi šestnáct let a studuju multimediální tvorbu v Hradci Králové. Focení jsem milovala už odmalička a cestu jsem si k tomu moc nemusela hledat. Zlom přišel mezi jedenáctým a dvanáctým rokem, kdy jsem se za začala více schovávat za foťák. Dělala jsem si pro sebe ten svět trochu hezčí, než pro mě tenkrát byl. Nejvíce se mi na tom líbilo to, že je každá fotografie jedinečná a vím, že se ten zachycený moment už nemusí opakovat.

Jsi tedy samouk?

Dá se říct, že ano. V naší rodině nikdo nefotí a celkově je u nás umění spíše koníčkem než prací. Nyní mi k tomu hodně pomáhá škola a lidé okolo mě.

Máte ve škole nějaký předmět, který je zaměřený na focení?

V prvním ročníku jsme měli spíš teorii focení, historii a podobně. Nyní máme fotografický seminář, na který jsme se mohli přihlásit. Samozřejmě jsem si jej vybrala. /smích/

Chystáš se v budoucnu focením živit? Jaké jsou tvé plány?

Určitě bych se chtěla focením živit a pracuji na tom už nyní. Ve škole jsou opravdu hodně vstřícní, za tu podporu jsem moc ráda. Je to činnost, která mě neskutečně baví a naplňuje. Myslím si, že se pro mě nikdy nestane stereotypem, protože je pokaždé úplně jiná.

Kde čerpáš inspiraci na focení, máš nějaký vzor?

Nemám svůj vzor a nechci se někým řídit. Myslím si totiž, že bych to pak nebyla já. Mám lidi, které uznávám a který mají veškerý můj obdiv. Jedním z nich je můj pan profesor, Jiří Petera, který je skvělý a snaží mě vést správnou cestou a zdokonalit moji tvorbu. Dává mi spoustu rad a zkušenosti. Sleduji českou i zahraniční tvorbu, ale i přesto se snažím být stále svá.

Nakousli jsme to, že je škola vstřícná Tvým aktivitám, jak ale zvládáš spojit školu a tvůj koníček?

Školu máme třikrát týdně do pěti hodin a někdy je to opravdu náročné. Zvlášť při dojíždění. Škole i focení se snažím věnovat maximálně času.

Co Tě na focení nejvíce baví a co fotíš nejraději?

Já se vlastně pořád tak nějak hledám. Nemám určený konkrétní styl a chtěla bych si vyzkoušet, co nejvíce věcí. Ničemu se zatím nebráním, vše je pro mě zkušenost. Hodně mě bavily akty, které jsem měla možnost vyzkoušet, ale asi to není to, čemu bych se chtěla více věnovat.

Jak Tě zatím lidé oslovují na focení?

Zatím většinou přes známé a jejich známé. Nejvíce zatím funguje Instagram. Například mě teď čeká focení neonové akce, na které se opravdu těším. Od člověka, který mě s touto nabídkou oslovil, se ozval někdo další a takto se to postupně nabaluje.

Ze které Tvé fotky si zatím měla největší radost?

Asi z mého prvního focení pro úplně cizího člověka. Ale určitě to jsou  všeobecně momentky, protože vím, že se to už nebude opakovat. Jinak beru každé své focení jako jedinečné.

Ve škole se zaměřuješ i na grafiku, chtěla by ses tomu věnovat i dále?

Focení je pro mne určitě nejdůležitější. Grafika mě baví, ale zatím jsem neměla možnost se v ní projevit. Měla jsem možnost se účastnit školní soutěže AMAVET  kde jsme vytvářeli web pro helpdesk, kde měl být zajištěný bezproblémový chod. Byla to super zkušenost a rozhodně by mi nevadilo se tomu více věnovat.

Jaký máš názor na úpravu fotek, hotové filtry a presety? Jsi zastáncem těchto trendů?

Myslím, že pokud to je to možné, tak by každý měl dělat to, co se mu líbí a do fotky by měl dát kus sebe. Nemělo by to být tak, že deset fotografů budou mít stejný preset a styl fotek. Jedinečnost je na tom všem to nejlepší. Každý člověk si pak na tom může najít něco svého. U sebe vnímám, že své úpravy většinou dělám podle nálady.

Jaký foťák aktuálně používáš a jak jsi si ho vybrala?

Mám nový foťák, na který jsem dlouho šetřila. Je to Nikon D7500 a stala se z toho moje srdcovka. Postupně hodlám dokupovat další objektivy. Zatím mám 50 mm a půjčuju si 35 mm a 18–55 mm. Hodně zatím zkouším a hledám, co mi vyhovuje.

Jaký objektiv máš nejraději?

Zatím je to asi 35 mm s nejnižším „fkem“ a také široké objektivy. Baví mě teď více fotit akce a momenty a tam se 35 mm hodí.

Sleduješ nějaké online kurzy, kde se případně vzděláváš ohledně techniky?

Okolo sebe mám hodně chytré kamarády a můj přítel tomu opravdu rozumí, hodně věcí mi vysvětluje. /smích/ Sama jsem dříve nebyla technický typ, ale nyní mě to opravdu baví.

Kde se vidíš za dalších pět let, jaké jsou Tvé plány?

/smích/ Chci se postavit na vlastí nohy a živit se focením. Mým cílem je mít vlastní ateliér a vybudovat si jméno v komunitě. Vím, že se budu muset celý život učit, ale těším se až to rozjedu naplno. Chtěla bych také cestovat, hodně cestovat.

Jsi první z kategorie Bookee Young, co bys doporučila mladým lidem, kteří dělají něco podobného?

Rozhodně bych doporučila ať svoji práci neodkládají a pokud opravdu něco chtějí dokázat a baví je to, ať se toho nebojí a jdou si za tím. Není to snadné a nebude to snadné. Je náročné se zviditelnit a zvládnout první zakázky, ale člověk musí umět bojovat za to, co chce dělat.

Pokud Tě Věrky tvorba zaujala, můžeš se podívat na její Bookee profil, kde najdeš o Věrce další potřebné informace popř. její Instagram  Věrce moc děkujeme za skvělý rozhovor a přejeme ji mnoho štěstí v její cestě stát se profesionální fotografkou.

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.