Světla z kolekce Svit - Miloš Pexa, Pexxa design

Miloš Pexa o designu a značce Pexxa.

K dalšímu rozhovoru pro Bookee Talks jsme oslovili Miloše Pexu, grafického a produktového designera, který stojí za svoji značkou Pexxa.  V rozhovoru se věnujeme začátku jeho kariéry, probíráme jeho uskutečněné projekty, úspěchy i neúspěchy. Miloš je inspirativní člověk, který našel rovnováhu mezi grafikou a produktovým designem.

Miloši, jak jsi se dostal k designu? Věděl jsi, že to chceš dělat už od malička?

Od mala jsem měl vztah k tvůrčím činnostem. Už na základní škole mi věci jako počítání a podobně zase tak nešly a většinu času v hodinách jsem trávil kreslením. Říkal jsem si, že bych třeba hrozně rád navrhoval auta nebo nějaké věci. To, že jednou budu něco takového studovat jsem samozřejmě netušil. O studiu designu jsem se dozvěděl až na střední škole. Původně jsem ani nevěděl, že u nás takové obory jsou. Objevil jsem obor produktový design v Ústí nad Labem, který mne obsahem bavil a šel jsem tam na zkoušky. První rok mi zkoušky nevyšly. Poučil jsem se, co je potřeba zlepšit pro přijetí a druhý rok jsem zkusil přijímačky v Plzni i Ústí nad Labem a vyšlo mi obojí, vybral jsem si Ústí. Pokud se někdo o tomto oboru rozhoduje, je dobré si říci, zda chce studovat průmyslový nebo produktový design. Pro obojí ale platí, že je potřeba být přesný a uvažovat, jak se věc bude vyrábět a jak má fungovat. Pro funkční produkt i fungující grafiku je toto nezbytné.

Jaké zaměření jsi měl na střední škole?

Zaměření bylo na grafiku a výstavnictví, ale byl to spíš takový pravěk, co se týká předmětů. Kreslil jsem tam třeba ručně písmo, což je asi fajn, ale v praxi je Ti to k ničemu. Samozřejmě mi to dalo alespoň nějaký malý základ a od toho jsem se mohl odrazit. Ten obor měl rozsah od grafiky po výrobu nějakých modelů. Mohl jsi si vyzkoušet manuálně přepracovat nějaký výtvor z 2D na 3D, samozřejmě se nebavím o počítačové grafice. Něco jsi si prostě navrhl, zkonzultoval a pak jsi vytvářel model.

Hodně lidí z oboru grafiky spoléhá na sebevzdělávání. Jak jsi se učil tvořit na počítači?

Vše jsem se učil sám jako většina lidí. Dnes je veliká výhoda, že existuje spoustu kvalitních videotutoriálů. Na střední škole jsem se naučil 2D grafické softwary od Adobe. Na vysoké jsem se pak učil v 3D. Když jsem si třeba v prváku na vysoké škole myslel, že budeme mít výuku 3D, bylo nám řečeno, ať si vybereme nějaký software a naučíme se v něm. Nikdo se s Tebou moc nebavil. V počátcích studia na vysoké jsme se spíše zabývali plastikami, například modelováním objektů z hlíny či sádry. Člověk si říkal, k čemu mu to asi bude? Ale záměrem bylo dostat představu o hmotě a dimenzích objektů, které navrhuješ právě v tom softwaru. V druhém semestru jsme se už dostali k 3D a počítalo se s tím, že se v tom sám vzděláváš.

Popisovač - Miloš Pexa, Pexxa Design
Design popisovače pro českého výrobce - Návrh

Jsi spokojený s tím, jaký základ ti dala škola?

Ano. Kvalita je často daná vedením. Ze střední jsem si odnesl něco z oblasti grafiky, výstavnictví a prezentace. To jsem dokázal použít na přijímačky na vysokou školu. Když jsem začal studovat produkt, tak to zpočátku bylo spíše o konceptu. Měl jsem na začátku vedoucího, který to tak vedl. Pokud, ale děláš jen koncepty a nezkoušíš je vyrobit, tak vlastně nevíš, jestli je ten produkt dobrý a vyrobitelný. Změna přišla ve třeťáku, kdy se změnilo vedení a naším vedoucím se stal Honza Čapek z ÚMPRUMky. Je to dost šikovný člověk. Když Tě učí někdo z oboru, kdo se danou činností živí a je profík, tak je to něco úplně jiného. Vyložil nám karty na stůl a ukázal, že nejsme schopni si vůbec představit, že by naše výtvory šly do výroby. Pokud jsme něco navrhli, museli jsme si to nechat vyrobit. To si pak uvědomuješ spoustu věcí a problémů, které navrhování produktů přináší. Úplně změnil náš pohled na věc a hodil nás do reality. Myslím, že díky němu jsem získal správnou představu o tomto oboru a o tom, co práce obnáší, byť je český trh pro produktové designery hodně malý. Když k tomu, ale přistupuješ dobře, tak se uchytíš. Já rád kombinuji produktový i grafický design. Oba obory se doplňují a často prolínají. Já jsem díky tomu schopný vnímat věci komplexně od návrhu přes výrobu, prezentaci a klíčové vizuální prvky.

Jak probíhá proces navrhování?

Je to o tom nejdříve dostat zadání a stanovit si všechny mantinely. Klient by Ti měl podat, co nejvíce informací, abys dokázal udělat výstup dle jeho představ. To je moc důležité. Je jedno, jestli se jedná o produktový či grafický design. Ke klientovi zpravidla přineseš k posouzení více návrhů, pokud splníš jeho zadání, můžeš začít rozpracovávat vybraný návrh. Ten následně připravuješ pro finální výstupy a formáty.

Jak začínala Tvoje kariéra? Kdy jsi se rozhodl, že budeš pracovat sám na sebe?

Víceméně jsem do toho spadnul. /smích/ Při škole jsem si musel přivydělávat a financovat některé projekty do školy. Neměl jsem takové podmínky, abych se mohl věnovat pouze studiu. Při škole jsem si přivydělával vytvářením grafického designu pro známé a jednu firmu. Tím to začalo a díky tomu to dělám tak dlouho. Nebyla to nějaká super grafika, ale i dnes bych se to asi nemusel stydět ukázat. Po škole jsem chtěl dělat i něco jiného než grafiku, což je podle mne pro kreativce velmi důležité. Před tím jsem se často doma po práci věnoval svým návrhům a vždy jsem kombinoval grafický a produktový design. Zůstalo mi to až dodnes.

Becherovka - Miloš Pexa, Pexxa Design
Design sklenky pro Becherovku v rámci soutěže Becherovka pohár českých designerů - Návrh se dostal mezi finálové sklenky, které byly zrealizovány

Jak jsi zvládal komunikaci s prvními klienty? Narážel jsi na nějaké problémy?

Zpočátku byl jedním z problémů určitě to, jak nacenit svoji práci. Na začátku máš vždy pocit, že musíš být pokorný a moc si s cenou nevyskakovat. Často nemáš ani představu, kolik by sis měl říct. Zakázkou od zakázky získáváš zkušenosti a učíš se v tom chodit. Dnes bych si určitě neúčtoval za logotyp nebo návrh designu to, co jsem si účtoval na začátku. Také bych se asi neúčastnil veřejných soutěží, což jsem dělal. To vše Ti ale dává potřebné zkušenosti, ať špatné či dobré. Když se zamyslím, žádný velký problém jsem asi nezažil. Prostě věci jako cenotvorba, plánování úkolů, komunikace s klienty, řešení financí a podobně. Nic nového. /smích/

Jsi dnes schopný více odhadnout požadavky a očekávání klientů, aby jsi mohl lépe naplánovat svůj čas, který dané zakázce věnuješ?

Určitě. Čím víc zkušeností máš, tím lépe se Ti následně vše plánuje. Je v Tvém zájmu, abys klientovi, co nejvíce vyhověl a vydělal si na sebe. O zakázce si zjistíš vše a snažíš se udělat maximum.
Cognag holder - Miloš Pexa, Pexxa Design
Hennesy in store design - Koncept

Jak jsi oslovoval klienty pro grafický design?

Vždy to bylo na doporučení a to funguje nejlépe. Málokdy se mi stane, že by se ozval někdo zvenku. Když prostě předáš dobře odvedenou práci, je to vždy Tvoje nejlepší reference a navíc Tě to stále posouvá dál. Dobře odvedená práce přináší nové zákazníky a zkušenosti. Každou zakázku, kterou dělám, dělám tak, abych ji odevzdal na maximum. Vím, že se mi to potom vrátí. /smích/

V jaké jsi nyní fázi? Pracuješ stále na sebe či tvoříš pod někým?

Zhruba tři měsíce spolupracuji úzce s jednou firmou. Důvodem, proč jsem se takto rozhodl, je fakt, že se chci dál vzdělávat. Je hrozně důležité, aby si člověk, který pracuje sám na sebe, uvědomil, že se musí posouvat dál. Dnes je vše hrozně rychlé, musíš sledovat technologie a věnovat se oboru. Může Ti snadno ujet vlak. Je potřeba se na sebe podívat kritickým pohledem, ale ne všichni to dokážeme. Známí v okolí, Ti většinou tvorbu pochválí a Ty jsi spokojený. Vybral jsem si firmu, která mi dává opravdu hodně zkušeností a je tam skvělý kolektiv. Velmi rychle dostávám zpětnou vazbu a konstruktivní kritiku, což je skvělé. Samozřejmě to kombinuji a pracuji i na svých věcech a tvorbě.

Plechárna - Miloš Pexa, Pexxa Design
Vizuání styl volnočasového centra Plechárna

Co pokládáš za svůj nejzajímavější projekt z produktového designu?

Určitě světlo z mé autorské kolekce Svit. K tomu vedla zajímavá cesta. /smích/ Tvořil jsem totiž bakalářskou práci, ve které jsem navrhoval křeslo, které nebylo možné vyrobit. Byly tam konstrukční problémy a pokud bys na křeslo sedl, propadlo by se. To jsem si při psaní práce neuvědomoval a nepřipouštěl. Nakonec mi bakalářka neprošla. To byl velký šok a zároveň dobrá lekce. Od té doby si dávám velký pozor na to, aby věci fungovaly. Když jsem to zkusil podruhé, vytvořil jsem světla. Musel jsem sám hledat sklárny a výrobce, kteří by mi pomohli s realizací. Překonal jsem hodně překážek a měl jsem velký stres, aby to vyšlo. Světla nakonec skončili na Designbloku.

U výrobků se poslední dobou hodně řeší ekologie, recyklace a udržitelnost. Jaký na to máš názor?

Pokud sleduješ různé portály o designu, tak si určitě všimneš, že je to hodně diskutované téma. Samozřejmě to musíme řešit. Designer a výrobce mají na svědomí to, co s produktem bude dále a kde skončí. Možná se to lehce přehání, recyklované materiály nemůžeš použít v každém výrobku. Podle mne, je důležité se spíš zaměřit na výrobu z kvalitních materiálů a vyrábět věci, které vydrží opravdu dlouho. Největší zodpovědnost má ve finále výrobce, který si Tě na design najme. Ten určí směr daného produktu. Řešením možná bude to, abys produkt, který se rozhodneš už nepoužívat, vrátil výrobci na recyklaci. Ten by jej pak použil dál na výrobu. Někde už to tak dokonce funguje.
Pexxa Design - Plechárna - Miloš Pexa
Vizuání styl volnočasového centra Plechárna

Zažil jsi nějaký neúspěch?

Jak jsme se bavili, moje největší chyba byla určitě první bakalářská práce. Na oko byla moc hezká, ale technicky vůbec nefungovala. Žil jsem v představě, že to fungovat bude. Díky této chybě si nyní dávám velký pozor na to, aby věci fungovaly. Když navrhuješ produkt je velmi těžké odhadnout jeho reálnou velikost, váhu a podobně. Důležité je si průběžně dělat modely a prototypy produktů, které navrhuješ. U světel jsem například udělal až deset drátěných modelů, abych získal představu o velikosti a nakonec jsem mohl zvolit tu správnou.

Co je Tvým kariérním snem a čeho by jsi chtěl dosáhnout?

Je to zvláštní, dříve jsem snil o tom mít vlastní studio. Dnes to vnímám tak, že bych hlavně chtěl dělat na hezkých věcech. Je asi jedno, jestli budu pracovat sám na sebe či s někým spolupracovat. Každého designera těší, když vidíš, že se Tvůj produkt používá a někdo obdivuje Tvoji práci.  Určitě se chci nadále věnovat grafice i produktovému designu.

Doufáme, že i pro Tebe byl rozhovor s Milošem stejně inspirativní jako pro nás. Pokud Tě Milošova tvorba zaujala, určitě mrkni na jeho tvorbu na Instagramu Pexxa.

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.