Martina Komoňová o kariéře interiérové designerky

Do tohoto dílu Bookee Talks jsme si pozvali interiérovou designerku Martinu Komoňovou. Martina se nebála a šla si za svým snem, který se ji daří plnit. Přečti si její příběh a podívej se na její tvorbu v našem rozhovoru.

Martino, co Tě vedlo k tomu k Tvému rozhodnutí se věnovat designu?

Už jako malá jsem milovala hru The Sims, kterou určitě všichni znáte /smích/. Nehrála jsem ji kvůli tomu, abych se starala o virtuální rodinku, ale bavilo mě stavět domy a vytvářet interiéry. V tu dobu jsem samozřejmě neměla ponětí o oboru interiérové designérky.

První zlom byl na střední grafické škole. Měla jsem třídní učitelku, která se právě tomuto oboru věnovala a vlastně díky ní jsem začala snít o mé kariéře v interiérovém designu. Začala jsem docházet na její kroužek modelování v Rhinu a po střední škole absolvovala kurz online školy, která mi bohužel dala hrozně málo, a tak jsem se celou tu dobu (4 roky) věnovala samostudiu.

Bookee talks interiérový design Martina Komoňová

Pracovala jsi sama na sebe již od samého začátku Tvé kariéry?

Po střední škole jsem hledala práci ve svém oboru a oslovila koupelnové studio Ptáček – zrovna hledali specialistu koupelnového studia. Doma jsem se vzdělávala a stále snila o kariéře designérky. Napadlo mě postnout moji první práci na facebookovou stránku zmíněného kurzu a čekat na reakce. Bylo v ní i několik designérek a jedna z nich mě oslovila a začala jsem pro ni přetvářet její vize do počítačové podoby (vizualizací) pro klienty. A hlavně jsem měla pocit, že už se blížím k mému snu. Ovšem, cesta za mým snem trvala 5 let, než jsem se jako samouk naučila sama sebe prodat a hlavně cítit, že můžu dát své práce ,,ven“. Mezitím jsem se stala dvojnásobnou maminkou. Poslední rok na mateřské dovolené mi přišel jako nejlepší příležitost „začít“. Psal se leden, rok 2020.

Jaké byly Tvé začátky a první zkušenosti s klienty?

Začala jsem o své práci mluvit kdekoliv a kdykoliv /smích/. Přišla jsem na to, že tohle opravdu funguje. První můj projekt byl zdarma a pro moji kamarádku, která shodou náhod koupila byt chvíli před tím, než jsem se odhodlala udělat svůj první krok do neznáma a já se rozhodla se poprat s prvním projektem zuby nehty. Poté se mi už ozývali klienti na její doporučení a já byla šťastná!

Co je pro tebe největší výzvou v práci designera?

Výzvou je pro mě každý projekt, protože každý interiér je jedinečný/výjimečný, tak jako jsme výjimeční i my. Nenajde se klient, který by měl naprosto totožnou představu o svém vysněném bydlení, jako klient jiný. Ano, berou inspiraci z jiných interiérů a já to dokonce po klientech požaduji, aby mi ukázali, jaké interiéry se jim líbí. Když si interiér rozebereme, tak zjistí, že se jim sice interiér líbí, ale ne zcela do puntíku. Najdeme i produkty, materiály, barevnost, které ve svých projektech nechtějí, a které naopak ano. 

Bookee talks interiérový design Martina Komoňová

Nabízíš opravdu široké spektrum návrhů - domy, byty, kanceláře, nebytové prostory. Co je Tvoje největší srdcovka?

Všechny moje projekty, které jsem tvořila, jsou pro mě srdcovou záležitostí. Do projektů dávám kus sebe a snažím se, aby byl odrazem svých majitelů a oni ho doslova zbožňovali.

Jaké jsou největší trendy poslední doby? Jaký styl nejvíce aplikuješ u Tvých projektů?

Určitě jste si všimli, že se nejčastěji objevují interiéry v neutrálních barvách, hlavně bílé, béžové, šedé, černé a hnědé v kombinaci s dřevěnými prvky a dřevodekory. Kombinaci neutrálních tónů miluji a aplikuji ve svých návrzích, ale vždy se snažím něčím odlišit od ostatních. Ale také jsem milovnice odvážnějších kousků. Je důležité se zamyslet, kde je žádoucí zvolit odvážnější barvy a materiály. Volím je tam, kde jdou snadno a za dobré peníze pozměnit a vyměnit za jiné. Trendy se mění a vracejí. Určitě všichni z nás zažili červenou, oranžovou či modrou kuchyň babičky, která ještě donedávna nebyla IN, a teď? Teď je v kurzu! Ne samozřejmě doslova.

Co považuješ za svůj nejúspěšnější projekt, na kterém jsi pracovala?

Nejúspěsnějším a také největším projektem je zatím fitcentrum PROSTĚ FITKO ve Veselí nad Moravou, který je dokonce už zrealizován, a to za pouhých 6 měsíců. Pořádně jsme se na něm namakali.

S jakými problémy se během Tvé práce nejvíce setkáváš?

Mým největším problémem a nepřítelem byl můj počítač. Ten mi opravdu dal zabrat a teď říkám, že to byla taková zkouška, co vše vydržím, render jednoho obrázku trval i 20 hodin, a to nemluvím o čekací lhůtě, než se mi změnila třeba jen textura na produktu. Také to, že si lidé neuvědomují, kolik je za tím práce a co všechno obnáší vytvořit interiér podle jejich představ. Je to zdlouhavý proces a může se jednat i o dvouměsíční práci, a v některých případech, pokud se jedná o velké projekty, i více.

Jak zvládáš skloubit rodinu a vlastní business?

Od doby, co chodí dcery do školky je to o dost jednodušší. Užívám si jak rodiny, tak práce. Tohle jsou moje splněné sny a já si jich moc vážím. Samozřejmě někdy to není až tak jednoduché, dcera má alergii na kravskou bílkovinu, každý den jí chystáme svačinky a obědy do školky a snažíme se nakupovat a vařit, tak aby se její strava moc nelišila od stravy ve školce. Nemůžu zapomenout na mého manžela, který je mi velkou oporou, věří ve mě a pomáhá mi, jak může. Hlavně, teď v téhle nelehké situaci, kterou prožívá celý svět, obdivuji všechny rodiče, co mají doma školáky, a ještě pracují home office.

Bookee talks interiérový design Martina Komoňová

Máš nějaký kariérní cíl, který bys v designu ráda splnila?

Určitě mám, bez toho bych se nemohla posouvat dál. Jednou bych si přála tvořit naprosto originální a dokonalé interiéry, které budou velkou inspirací a nebudou se lišit od reality. Zakoupit lumion, renderovací program, objevit se v uznávaných časopisech a účastnit se soutěže „Interiér roku“. No, vidím, že toho není málo /smích/.

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.