Bookee Talks Svatební a portrétní fotograf Martin Fiala

Martin Fiala o focení svateb, glamour a podcastovém centru

V dalším díle Bookee Talks Ti představíme Martina Fialu, svatebního, portrétního a glamour fotografa. S Martinem jsme se pobavili o jeho začátcích na poli fotografie. Probrali jsme, jak zvládnul nastavit svoje podnikání v době koronakrize a též jsme naťukli projekt PodcastCentrum.cz, kterého je Martin součástí.

Martine, co Tě přivedlo k tomu stát se fotografem a kdy ses tomu začal věnovat naplno?

Přivedla mě k tomu přítelkyně Ivanka a jelikož jsem měl nějaké zdravotní problémy, tak to byla nejlepší možnost, jak se odreagovat a přijít na jiné myšlenky. Bylo to v roce 2016 a naplno se tomu věnuji až teď od srpna, jelikož jsem to do té doby měl jako přivýdělek k zaměstnání.

Jaké byly Tvé začátky na volné noze a jak se Ti podařilo oslovit první klienty?

Začátky byly v podstatě jednoduché, jak už jsem zmínil, měl jsem to k zaměstnání. Jelikož jsem pracoval v tiskárně, tak mě stačilo pár zakázek a nemusel jsem být ve stresu, že nepřijde žádná zakázka. Teď už je to samozřejmě horší a musím se víc snažit, myslet na reklamu a všechny ty věci okolo. První klienty jsem oslovil zřejmě portfóliem, které jsem nasbíral, například jako druhý fotograf na svatbě, a neměl jsem tak vysoké ceny.

Specializuješ se především na svatby a portréty. Fotil si někdy svatbu, která se Ti zapsala do paměti a na kterou jen tak nezapomeneš?

No původně jo, ale doba, která teď nastala si žádá, abych se zaměřil i na jiné věci. S kamarádem jsem začal fotit nemovitosti pro realitní kanceláře. Je tam i video, které jsem do této doby moc nedělal, ale zase se učím nové věci. Svatbu, na kterou nezapomenu je hrozně těžký říct, jelikož je každá opravdu jiná a něčím zajímavá. Například jsem teď v létě u Kutné Hory vzal jeden pár na soukromé golfové hřiště a tak nějak jsem tušil, že za chvilku přijede ochranka a vyhodí nás. Naštěstí jim to trvalo 20 minut a za tu dobu já stihnu spoustu fotek /smích/.

Co bylo pro Tebe jako pro fotografa největší challange na focení?

Největší challange byla v létě na jedné svatbě, kdy se první tanec odehrával až v 10 večer na terase, která byla tak špatně osvětlená, že jsem musel ostřit ručně na slepo a do toho je mrazit bleskem. To byla opravdu sranda, ale naštěstí se to celkem podařilo a fotky z tance stály za to. Jako svatební fotograf si musíte prostě umět poradit v každé situaci a znát dobře svojí techniku.

Stává se Ti, že některé klienty musíš odmítnout, když víš, že bys byl nucený fotit něco, co nechceš?

Ještě jsem nikoho odmítnout nemusel. Naštěstí jsem zatím měl klienty, kteří to nechávají na mě a věří mi v tomhle. Navíc lidé si vás vybírají podle portfólia a vědí, jak a co fotíte. Ale pokud tuším, že něco vyloženě nezvládnu, tak už jsem párkrát přehodil zakázku na kolegu o kterém vím, že to zvládne lépe jak já, protože je to jeho specializace.

Mimo svateb u Tebe můžeme vidět i glamour fotografie. Co Tě na glamour fotografii baví?

/smích/ Ano, tenhle žánr si mě tak nějak našel sám. Jako začínající fotograf jsem psal na různé TFP skupiny a většinou se hlásilo pár dívek. Nejdřív to byly klasické portréty, ale pak v nějaké fázi přišly odvážnější modelky a v podstatě tento typ focení chtěly samy. Takže se pak na to začalo nabalovat víc podobných modelek a teď díky mému portfóliu je jednodušší nějakou slečnu oslovit, ale už se stává že píší samy. Navíc zatím to pořád mám jako TFP a sám si vybírám, kdo to bude, aby to pro nás oba mělo aspoň nějaký význam ve smyslu propagace. Zvládnu maximálně 1-2 focení za měsíc tohoto žánru. Baví mě na tom to, že je u toho sranda a musím vymýšlet různý pózy a polohy. Tím pádem je to skvělý trénink a zlepšujete si komunikaci. To se vám pak hodí i při ostrých zakázkách.

Koronakrize zasáhla mnoho freelancerů, jak se Ti podařilo adaptovat době, ve které nebylo možné fotit?

Tak v první vlně jsem to bral, že se prostě nedá nic dělat a respektoval jsem to. Navíc jsem si nakoupil spoustu online kurzů a učil se nové věci. Teď na podzim jsem to nečekal a stát nám jako fotografům moc nepomohl, kdybych to měl napsat jinými slovy, musel bych být sprostý! Navíc pořádně nebylo jasné, zda můžeme fotit venku nebo nemůžeme. Ať se na mě nezlobí, ale kdybych fotil rodinu venku nebo v ateliéru, tak je to pořád menší zlo, než když si jdou nakoupit do obchoďáku nebo hobbymarketu. O focení jeden na jednoho vůbec nemluvím. Takže v podstatě šlo fotit jen nemovitosti. Přišel jsem o všechny svoje úspory a doufám, že už to bude jen lepší a příští rok se to zas rozjede.

Víme, že jsi se poslední dobou dost věnoval přípravě projektu PodcastCentrum.cz. Co je vaším cílem a na co se můžeme těšit?

Ano, v době kdy se nemohlo fotit, jsem se dvěma společníky dával dohromady nové podcastové centrum v Modřanech. Bylo to 14 dní nepřetržité práce, kdy jsme se v podstatě stali řemeslníky na plný úvazek /smích/.  Teď je to ve fázi, kdy se tam dá natáčet i nahrávat  zvuk, ale ještě tam je pár věcí na dodělání. V podstatě je to pro všechny, kdo nemají doma svoje studio a drahou techniku. Lze zde dělat i živý stream a vše může být s asistencí pro maximální komfort. V podstatě jen zarezervujete termín, přijdete a natáčíte. Já sám jsem měl první živý stream na YouTube a budu v tom zřejmě pokračovat a zvát si hosty z oboru fotografie. Zatím jsem to nazval Márfiho pokec a prvním hostem byl Marek Šaroch a myslím, že to byla sranda /smích/.

Máš nějaké cíle ve fotografii na rok 2021?

Mám jeden cíl a to, abychom mohli normálně fotit a dělat, co nás baví a nemusí to být jen obor fotografie. Obecně bych si přál, aby tahle doba za sebou zavřela dveře. Já osobně se chci ještě více zaměřit na video a naučit se lítat s dronem /smích/.

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.