Interiérový design a budování expozic Lucie Strechová Expolux.cz

Lucie Strechová z ArtenLux.com o interiérovém designu a budování expozic na výstavách

Do nového Bookee Talks jsme si pozvali Lucií Strechovou z Expolux.cz (pozn. nově ArtenLux.com) Lucie se společně s jejím týmem zaměřují především na budování expozic na výstavách a též na interiérový design. Přečti si, co vše Expolux nabízí, jak Lucie zvládá svoji organizaci či jaké jsou trendy při navrhování kanceláří a komerčních prostor.

Lucie, mohla bys nám krátce představit, co si můžeme pod Expolux.cz představit?

Naše společnost Expolux se věnuje interiérům a v normálních dobách také výstavnictví. Lidé se často ptají na název, co to znamená a já vždy říkám, že nápad názvu vycházel jak ze slova luxus, který mnozí z nás spojují se slovem kvalita, tak z mého jména Lucie tedy lux v latině, což znamená světlo. Chtěla jsem tím vyjádřit touhu po vybudování prestižní značky, která dělá kvalitní a luxusní věci a která zároveň klientům metaforicky svítí na jejich cestě k vytvoření vysněných interiérů, anebo v momentech prezentace jejich společností. Jednoduše řečeno, na čemkoli s námi naši klienti spolupracují, my jsme v tom s nimi a postaráme se o to, aby zazářili. Kvalitou, formou či provedením.

Jaká je v Expoluxu Tvá role?

Jsem majitelka a jednatelka Expoluxu a zároveň náš firemní PR a projektový manažer. Všechny projekty v počáteční fázi jdou za mnou, jednání s klienty, upřesňování detailů, konzultace. Pak si s kolegou Jirkou Slavíčkem, výrobním ředitelem a zároveň společníkem sedneme na plány a podle toho se vše nakreslí a vytvoří se design dle kterého se projekt následně cení.

Malujeme designy s tím, že je vše výrobně a technicky namyšleno, abychom se pak vyhnuli dalším zbytečným úpravám vzhledem k technickému provedení. Jinak samozřejmě stylově se dělají úpravy bez problému, pokud je klienti požadují. No a po potvrzení zakázky jde výroba za Jirkou a klukama do naší dílny a za mnou všechna byrokracie, fakturace, objednávky, propagace a projektový management, který je s tím spojený až do konečné realizace a odevzdání hotového díla.

Zaměřuješ se na design a realizaci výstavních exhibic a též na interiérový design. V čem vnímáš rozdíly mezi těmito obory?

Obory mají společného jmenovatele, tedy práci se dřevem a design, ale jsou v určitém slova smyslu velmi odlišné. Jde o to, že interiéry jsou trvalé, nebo by alespoň měli být k užitku na hodně let, zatímco výstavní stánek se staví na pár dnů, když je dlouhá výstava tak maximálně na týden. U nás je výhodou to, že jsou kluci na dílně truhláři, a tedy profíci v rámci svého řemesla a že jsme vždy byli zvyklí dělat interiéry v hluchých obdobích výstavnických sezón.

Taky se nám stávalo, že klienti, kteří s námi vystavovali si následně brali určité pulty či výkladní skříně do svých showroomů, takže ta kvalita provedení musela být vždy prvotřídní. Tím pádem jsme oba obory vždy detailně znali. Teď v momentu, kdy ve světě nastalo to, co nastalo, je zaměření na výrobu a návrh interiérů přirozeným řešením. Není to zalepování díry na trhu, ale práce, kterou ovládáme, na kterou jsme zvyklí a kterou umíme dělat velmi kvalitně. Běžně spolupracujeme s architekty a interiérovými designéry a tím pádem víme velmi dobře, jaké požadavky jsou kladeny na firmy našeho typu a vždy klademe důraz na to, aby naše práce podpořila jejich dobré jméno a zvýšila tím tak i jejich prestiž.

Návrh dětského pokoje Expolux.cz

Jak zvládáš organizaci obou činností najednou?

Multitaskingem a efektivním time managementem. Já jsem typ člověka, který potřebuje, aby se kolem něj pořád něco dělo, takže v organizaci se cítím jak ryba ve vodě, je mi přirozený a je jedno, jestli je to výstava na druhém konci světa, interiér v ČR anebo nějaká společenská akce. V životě už jsem si prošla vším možným, včetně přípravy filmového festivalu, na kterém jsem se organizačně a pracovně podílela, a v rámci výstavnictví se mi běžně stávalo, že klienti chtěli zařídit firemní párty na oslavu úspěšného veletrhu anebo v rámci programu dnů veletrhu teambuilding či školení. Zorganizovat se dá všechno, stačí jenom říct /smích/.

Návrhy interiéru ve Tvém portfóliu vypadají skvěle, s čím se na Expolux mohou klienti obrátit?

Moc děkuji a jsem ráda, že se Vám líbí. Klienti se na nás můžou obrátit prakticky s čímkoli. Děláme jak bytové designy, tak komerční anebo trvalé či přechodní expozice na výstavy a do showroomů. Není pro nás rozdíl namalovat dětský pokojíček, kuchyň, kancelář či stánek. Jde pouze o to, že renderování každého typu designu trvá jinou dobu a vyžaduje detailnější zaměření, ale to jsou takové ty technické věci, které my jako designéři či výrobci interiérů řešíme, ale které na klienta nemají žádný dopad, tudíž se ho netýkají a nemusí se tím zaobírat. Jen tedy klient nemůže čekat, že by měl například opravu jednoho rendru designu ve vysoké kvalitě do hodiny na stole, protože to může trvat klidně 12 hodin, než to program prolouská /smích/.

Co pro Tebe bylo zatím při realizacích největší výzvou?

Popravdě řečeno, mám toho za sebou za těch skoro 10 let spoustu, takže už mně jen tak něco nevyvede z míry. Interiéry jsou v porovnání s výstavami o něco jednoduší v tom smyslu, že jste pořád na domácí půdě a cokoli se tak mnohem snáz řeší. Musím říct, že spíš než projekty jako takové bývá kolikrát výzvou lidský faktor. Vždy je výzvou spolupracovat s někým, kdo nekomunikuje, nebo komunikuje jen velmi málo. Když máte vytvořit nějaký produkt a ten, kdo Vám ho zadá na Vás nemá čas, pak bývá i drobnost výzvou.

Někteří lidé se tomu smějí, ale my v naší firmě víme moc dobře, proč tak velmi dbáme na otevřenou komunikaci ať už směrem k našim klientům ohledně statusu projektů anebo sami k sobě navzájem. Ono to dělá hodně a v momentu řešení konkrétní komplikovanější situace, nebo čehokoli náročnějšího na provedení či vymyšlení, to dělá 70% práce.

Pro nás je důležitý každý klient a každý jeden projekt bez ohledu na to, jestli jde o zařízení jedné kuchyně anebo zařízení celého dvoupatrového domu. Toho se držíme a podle toho u nás ke klientům přistupujeme.

Ve Tvém portfóliu můžeme vidět několik realizací komerčních prostor. Jaké jsou nejnovější trendy při tvorbě designu office zázemí?

Office zázemí jde hodně s dobou, a tudíž se velmi rychle mění. Ani ne tak materiály, jako spíš různými vychytávkami, které k tomu patří. Aktuálně mám pocit, že se většina klientů zamilovala do stolů, které mají nastavitelnou výšku, kovu a minimalismu. Je taky rozdíl, jestli řešíte menší kancelářské prostory pro privátní firmy anebo velké korporace, protože v rámci korporací mají většinou namyšlené různé podoby pracovního prostoru, a tak to bývá hodně pestrá práce. V tomto ohledu rádi spolupracujeme i s firmami, které nabízí smart home solutions a jsou schopny nám k modelu nábytku a technickému řešení designu poskytnout i podporu kontroly prostoru a dají se tak klientům poskytovat nejmodernější řešení na klíč.

Kvůli koronakrizi se zvýšil počet lidí pracujících z domova. Obracejí se na Tebe klienti s poptávkou na návrh designu domácí kanceláře?

Ano, bylo několik klientů, kteří řešili domácí pracovny, případně zapasování pracovních stolů do již stávajícího interiéru a tím pádem potřebovali upravit ergonomii pracovního prostoru tak, aby se jim to do bytu vešlo, cítili se tam příjemně a efektivně a zároveň byli ten koutek schopni zkombinovat s dalšími účely stávajícího pokoje. Obzvlášť klienti z korporátního prostředí, kde jsou hodně zvyklí pracovat na různých místech, ať už u svých pracovních stolů, nebo v sdílených prostorách, v buňkách, které jim poskytnou určité soukromí nebo taky „nastojáka“. Dle toho, pokud jim to domácí prostory dovolí, přizpůsobují dnes své home offices a jak jsem již zmiňovala, skoro všichni poptávají výškově nastavitelné pracovní stoly.

Webové stránky máte ve více jazycích, pracujete i se zahraničními klienty?

Ano. Náš web momentálně aktualizujeme, ale v různých jazycích bude pořád.

Co se týká výstav, tak pracujeme celosvětově, tam nemáme žádné limity. Kam klient potřebuje jít vystavovat, tam jdeme s ním. Ať už je to Evropa, Latinská Amerika Egypt či Írán.

Interiéry tvoříme v rámci celé ČR, ale už jsme řešili i showroom v Německu. Když je příležitost řešit interiér v Rakousku, Slovensku, či například ve Španělsku nebo kdekoli jinde, rádi na tom budeme pracovat. Řešení se vždy najde, v tomhle ohledu záleží pouze na klientovi a jeho rozpočtu.

Koronakrize velmi zasáhla odvětví výstav, jak se Vám daří toto období překonat?

Zvládáme to, a to je pro nás teď nejdůležitější. Jak jsem již zmínila, momentálně se zaměřujeme na řešení interiérů na klíč a výrobu nábytku na míru a zatím máme díky bohu plné ruce práce. Baví nás to, máme skvělé klienty a práce tak jde od ruky.

Samozřejmě výstavnictví máme všichni moc rádi, a tedy nám ten styl života a vše, co to obnáší a zároveň nabízí, velmi chybí. Vím, že tohle můžu říct za všechny z nás. Pouze pevně věřím, že nepotrvá dlouho a budeme se moct vrátit i k této části naší práce.

Jaké jsou Tvé budoucí cíle?

Určitě pokračovat v budování prestižní značky a být v tom co děláme pořád lepší a posouvat se dál. My všichni ve firmě hodně dbáme na neustálé vzdělávání se v oboru, sledování nových trendů, které okamžitě zapracováváme do výrobního procesu a tím pádem jsme schopni našim klientům nabízet aktuální vymoženosti a nové trendy. Držíme krok s dobou a jsme si vědomí, že je vždy co nového se naučit a kam se posunout.

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.