Ababu.cz - hračky a šablony hraček pro děti

Jitka Čechová o budování značky Ababu

V tomto dílu Bookee Talks Ti přinášíme rozhovor s Jitkou Čechovou, který rozhodně stojí za přečtení. Jitka se rozhodla opustit místo kreativce v digitální agentuře a na plno rozjela svoji značku, pod kterou vyrábí dětské hračky a šablony a střihy pro jejich výrobu. Její tvorba chytne za srdce nejen novopečené maminky a její aktivní přístup k vlastnímu podnikání Tě naprosto dostane. 

Bookee.cz je především portál pro lidi, kteří pracují sami na sebe a drobné podnikatele, kteří se nebojí jít s vlastní kůží na trh. Jak těžké pro Tebe bylo rozhodnutí se osamostatnit a začít a pracovat sama na sebe?

Ten první krok je pro všechny, co mají stálou práci a jistý měsíční plat, náročný. Já jsem měla rozhodování snažší o fakt, že jsem tušila úspěch díky zkušebním prodejům zboží na Fleru už při své stávající práci. Chodila jsem pak do své práce méně a méně dní v týdnu, až jsem se nakonec trhla úplně.

Co pro Tebe bylo v začátcích podnikání těžké a co naopak běželo překvapivě hladce?

Těžká je pro mě dodnes hlavně administrativa, různé počítání, tabulky, DPH, daně, faktury a cokoliv, co se týká čísel. Mám v tomhle zakrnělý mozek, jelikož mám zase naopak hodně vyvinutou tu kreativní část. Hladce běžela propagace a zájem o zboží. Bez jakékoli reklamy jsem měla stále víc a víc fanoušků na sítích a objednávky rostly skokově měsíc po měsíci.

Ababu.cz - hračky a šablony hraček pro děti

Jak Tě napadlo, že by jsi se mohla věnovat vyráběním střihů na hračky pro miminka? Vždy jsi se chtěla věnovat šití či to byl spontánní nápad?

Před Ababu jsem měla s kamarádkou projekt s pelíšky pro psy. Jelikož mi šicí dílna stále posílala zmetky, nadávala jsem tak dlouho, až mi přítel k Vánocům koupil šicí stroj, ať si to zkusím sama. Šití mě nadchlo a úplně jsem mu propadla. Kamarádovi se v té době narodilo dítě a já zkoušela všechno možné, co se dá ušít. První látka, kterou jsem nechala natisknout byla tedy hnízdečko pro miminko s doplňky a už jsem u dětských věcí zůstala. V tomto odvětví je nekonečná volnost a vyrábět hračky je prostě práce snů :-).

Kde bereš inspiraci pro svoji práci?

Inspirací jsou mi hlavně zákaznice, které samy píšou, co dalšího by chtěly šít a co se jim nedaří najít v klasické nabídce prodejců.
Ababu.cz - Jitka Čechová

Jak bylo pro Tebe složité zorientovat se v řízení vlastního drobného podnikání (skladové zásoby, logistika doručování zboží)?

Nijak zvlášť. Jsem taková hyperaktivní tryskomyš a zvládám práci pro 3 lidi už od dob agentury. Nyní už mi to přerůstá přes hlavu a mám na pomoc pravou ruku a ségru přítele.

V minulém roce se Ti podařilo získat certifikaci pro prodej hraček pro miminka od 0 let. Jak náročná byla cesta k získání této certifikace? Přinesl Ti tento certifikát nějaké výhody?

Certifikace v České republice je nejnáročnější z Evropy. Máme hodně vysoko a přísně nastavené testy a normy pro hračku, která je určené novorozencům. Byl to hlavní cíl prvního roku podnikání v tomto odvětví. Nechtěla jsem dělat věci napůl. Certifikace je moje hlavní konkurenční výhoda. Díky ní mohu třeba vyrábět hračky městským částem na Vítání občánků nebo dárky pro klienty velkých značek.
Ababu.cz - hračky

Všimli jsme si, že jsi spustila kampaň na HitHitu, kde vybíráš příspěvky na rekonstrukci Tvoji nové prodejny. Jak jsi k nápadu využít HitHit k financování prodejny přišla?

Jak jsem říkala, nerada dělám věci napůl a když už jsem se rozhodla pro otevření showroomu značky, nechtěla jsem uplácat interiér sama z nábytku z Ikei. Oslovila jsem proto truhláře a kamarádku architektku. Nakonec se vymyslela přestavba za 300 tisíc a na to už moje našetřené zásoby nestačily. Hithit jsem znala od kamarádů a přišlo mi to jako zábavná forma předplatného a nabízení zajímavých limitovaných produktů.

Za tři roky Tvého podnikání jsi dokázala svůj projekt Ababu rozjet z úplné nuly na značku, která Tě živí. Za čím myslíš, že stojí Tvůj úspěch?

Určitě za tím stojí můj zápal pro věc. Značkou žiju ve dne v noci. Když odejdu z dílny a jedu třeba MHD stějně si čmárám nové látky nebo hračky do bloku a přemýšlím, co nového bych mohla vymyslet. Myslím, že když někdo jde do něčeho na 100%, úspěch je pak mnohem snažší. Mám také štěstí, že jsem já sama grafička a mám naučený marketing a umění prodat produkt. Tyto služby jsou většinou nejdražší a je velkou výhodou, nemuset za ně nikomu platit, hlavně v začátku, kdy člověk nemá nic.
Ababu.cz - Jitka Čechová

U většiny lidí, kteří začínají s pracovat na volné noze či podnikat, bývá problém dostatečné ocenění své práce a cenotvorba. Jak dlouho Ti trvalo cenu za Tvé produkty vyladit do správné míry tak, aby jsi pokryla svůj čas, veškeré náklady a zároveň byla atraktivní pro zákazníky?

Cenotvorba a čísla nejsou moje velká přednost. Mě v začátku moc pomohla majitelka obchodu Kuráž  Sedla si se mnou a vysvětlila mi, proč látku nemůžu nabízet za cenu, jakou jsem měla směšně nastavenou. Pomáhá mi také hodně přítel, který mi už vytvořil asi tak 50 počítacích tabulek na ceny a marže :-). Cenu jsem zvedala postupně celé 3 roky a myslím, že těď už jí mám nastavenou skvěle a zákazníci si už na vyšší ceny za ruční výrobu v Čechách, myslím, zvykají.

Jaké jsou Tvé plány s Ababu do budoucna a na co se Tvoji zákazníci mohou těšit?

Na jaře tohoto roku bych moc ráda otevřela Místo na Letné, na které nyní vybíráme peníze na Hithitu. Díky němu mohu zase pořádat nějaké šicí workshopy, které mě moc baví. Plánujeme nové produkty do kolekce doplňků pro miminka. Tento rok jsem si slíbila, že všechno budu dělat míň punk a budu poctivě vyplňovat tabulky výdajů a příjmů, aby se lépe hlídala cenová politika. Přeci jen ty náklady jsou už trochu jinde než před rokem, kdy jsem vyráběla všechno sama na koleni v mini místnosti :-).
Ababu.cz - hračky, Muchláček

Doufáme, že pro Tebe byl rozhovor inspirací stejně tak jako pro nás. Určitě mrkni na Jitky Instagram nebo přímo na stránky Ababu, nebudeš litovat :-).

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.