Bookee Talks Jiří Vacek Visual Storyteller

Jiří Vacek, visual storyteller, který má za sebou úspěšný dánský start-up

Nový díl Bookee Talks je tu! Představíme Ti v něm Jiřího Vacka, který se zaměřuje na video tvorbu, produktovou a portrétní fotografii i správu sociálních sítí. Jirka má za sebou spoustu zajímavých podnikatelských zkušeností, které jsme v rozhovoru probrali.

Jirko, máš za sebou slušnou podnikatelskou kariéru. Vypadá to, že vše odstartovalo Tvoje studium vysoké školy v Dánsku. Proč sis vybral Dánsko?

Dánsko jsem si vybral hlavně kvůli rozdílnému přístupu ke školskému systému. Lákalo mě studovat se studenty z celého světa a spolupracovat na různých školních projektech, které byly často předmětem zkoušky. Takže si člověk vyzkoušel mnoho věcí přímo v reálném prostředí, místo nekonečného biflování, učení pouček a definic zpaměti. Také se mi líbil dánsky životní styl zaměřený na zdravou stravu a pohyb. Víkendy ovšem bývaly také zajímavé, hlavně co se zábavy týká.

Během Tvého studia v Dánsku se Ti podařilo nastartovat a následně prodat „vegan food start-up“ s názvem Frushi. Jaké to bylo vybudovat něco takového v cizí zemi?

Bylo to určitě náročné a zároveň velmi přínosné z hlediska zkušeností. Člověk se najednou musí starat o vše sám. Musí zajistit prodej, propagaci nového produktu, shánět peníze, a to vše na vlastní pěst. Naštěstí jsem k tomu měl super spoluzakladatele, se kterým jsme si při tom všem užili ještě i plno srandy.

Bookee Talks Jiří Vacek startup Frushi

Jaké hlavní rozdíly v podnikání vnímáš mezi Dánském a Českem?

Jelikož náš produkt byl super, zdravý – vegan – gluten free – trendy – sexy a všechny tyhle buzzwordy, tak se perfektně hodil do dánského prostředí právě kvůli zdravému životnímu stylu a zájmu o nové startupy, čehož si na českém trhu nejsem úplně jistý. Dále je zde silná podpora vzniku nových startupů už na univerzitách. V každém campusu byl “inkubátor“, kde si každý student mohl zaregistrovat startup a začít pracovat na svém snu pod dohledem zkušených profesorů.

Po projektu Frushi ses začal věnovat kreativní činnosti, točíš videa, fotíš, staráš se o social marketing různých firem. Co Tě k tomu vedlo?

Během rozbíhání Frushi jsem si tak nějak vyzkoušel mnoho funkcí, které jsou nezbytné pro chod každého businessu a právě marketingová činnost mě vždy bavila nejvíce. Bavilo mě si hrát s vizuály, pořizovat kvalitní audio-vizuální obsah a budovat povědomí o značce na sítích. A proto, po ukončení studia v Dánsku, jsem se chtěl věnovat těmto oblastem naplno.

Bookee Talks Jiří Vacek - Tvorba audio-vizuálního obsahu

Jak se Ti podařilo oslovit první klienty?

Většinou jsem si vyhlédl firmy v mém okolí, které mají zajímavý produkt a oslovil je, jestli nechtějí vylepšit propagaci na internetu, pořídit nějaký obsah, posílit sociální sítě. Také jsem jim prezentoval svou tvorbu v mém portfóliu a tak jsem získal první klienty. Ze začátku to samozřejmě nebylo za nějaké velké peníze, proto jsem musel mít více menších klientů. Postupně jsem začal získávat větší a  zajímavější zakázky.

Specializuješ se i na video tvorbu, s jakými projekty se na Tebe mohou klienti obrátit?

Klienti se na mě mohou obrátit s žádostí o tvorbu různých reklamních videií, záznamu z události, tvorbou rozhovoru, produktovou videorecenzi či natočení svatby. Dále se pak specializuji na produktové fotografie a portréty. To vše doprovází správa sociálních sítí.

Při Tvé tvorbě často používáš drony, spolupracuješ s DJI, kde bereš inspiraci pro záběry do Tvých videí?

S drony jsem začal natáčet už od roku 2016 a inspirací mi vždy byl právě pohled shora. Když člověk vidí krásně namalovanou krajinu hrající všemi různými barvami, je to inspirující samo o sobě. Dále se vždy nadchnu pro projekt, který je pro mě výjimečný, například produktem nebo samotnou možností se takzvaně kreativně “vyřádit“.

Bookee Talks Jiří Vacek tvorba videí s drony

Tvé portfólio je velmi různorodé, jak zvládáš časově skloubit všechny své aktivity?

Občas je to velmi náročné, jelikož má vizuální tvorba se odehrává, jak v terénu, tak za počítačem, u kterého někdy sedím do dlouhých ranních hodin. Naštěstí mě to neskutečně baví a většinou ztrácím pojem o čase. Vždy se však snažím odvést tu nejlepší práci pro každého klienta.

Web máš v anglickém jazyce, zaměřuješ se především na zahraniční klienty?

Lidé, kteří rozhodují o budgetech (a to i v Česku) na marketing většinou rozumí anglicky. Zadruhé jsem rád i za zahraniční klienty, protože si člověk procvičí angličtinu a dostane pojem o tom, jak to funguje na jiných trzích.

Na co se od Tebe můžeme těšit v roce 2021?

V tomto roce bych se chtěl ještě zlepšit ve své tvorbě. Proto jsem se i rozhodl více se věnovat svému YouTube kanálu a kreativě na Instagramu  Jednak si tak procvičím práci před, ale i za kamerou, a nakonec i v postprodukci. Dále pak budu vděčný za každý zajímavý projekt, kterého mohu být součástí a posune mě zase o krok dál.

Ukázky z Jirkovy video tvorby

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.