Jakub Halama, hudební producent a lektor kytary a klavíru

V následujícím rozhovoru Ti představíme Jakuba Halamu, lektora kytary a klavíru a zároveň hudebního producenta na volné noze. Kuba je velmi talentovaný mladý muzikant, se kterým jsem si dokonce střihnul lekci elektrické kytary a brzy Vám dám vědět, jak lekce probíhala. V rozhovoru se dočteš o Kubových začátcích, jeho kariéře a jeho přístupu k žákům.

Kubo, co Tě přivedlo k hudbě?

K hudbě mě přivedl můj otec. Je to výborný klavírista a muzikant. Vystudoval ZÚŠ, a stejně jako já nešel na konzervatoř. Tím, jak začal sám hrát a dělal postupné hudební krůčky, tak je opravdu vynikající klavírista. Když jsme byli malí, museli jsme s mým bratrem samozřejmě do hudebky.

Čím se teď zabýváš?

Momentálně je to především učení. Nabízím lekce kytary, akustické i elektrické, lekce klavíru a zabývám se též skládáním hudby a produkcí. Kdysi jsem totiž působil v jedné kapele, se kterou jsme začali tvořit album, točili jsme ve studiu a dostali jsme se k velmi důležité otázce – „Jaká je vlastně práce producenta?“. Skoro nikdo neví, co vlastně takový producent dělá /smích/. Kapela se časem rozpadla, ale mě to celé téma producentství uchvátilo a strávil jsem dlouhou dobu s tím, abych zjistil, jak se stát producentem. Zajímalo mě, jak funguje autorský zákon, jak dostaneš písničku na Spotify či iTunes. Podařilo se mi udělat si své vydavatelství a vyhledávám talentované lidi, kteří se chtějí věnovat hudbě. Těmto lidem pak pomáhám s jejich tvorbou.

Jak jsi se dostal k učitelství?

V době, kdy jsem byl v Praze na vysoké, tak jsem začal sám chodit na lekce sólové kytary k Tomášovi Valáškovi. Byl to takový můj sen odmalička. Chodil jsem k němu na hodiny a moc se mi to líbilo, měl skvělý přístup. Během lekce jsme převážné hráli. Jako studenta mě to nadchlo a bavila mě ta atmosféra. Pořád jsem řešil, čím bych se chtěl živit. Myslím, že právě forma vyučování, kterou jsem poznal, byla důvodem, proč jsem začal sám učit. Řekl jsem si, že když už bych měl sám učit, tak to musí být formou, která mě naplňuje. Ze začátku to byli jeden, dva studenti týdně. Postupně lidi přibývali, přidal jsem i lekce piana, a já jsem opravdu musel nastavit způsob výuky. Chtěl jsem to dělat tak, aby mě to bavilo a měl jsem z toho radost. Snažím se můj přístup popsat na webu a na sociálních sítích, aby případní zájemci měli jasnou představu.

Jak u Tebe probíhá lekce?

Vždy se nejdříve lidí ptám, jaká hudba se jim líbí, jaká kapela, co by na daný nástroj chtěli umět a co by chtěli pochopit v hudbě. S každým je to trochu jiné. Musíš toho člověka poznat, jaký je typ a jak k němu přistupovat. Někdo preferuje rychlejší a obecnější přístup, někdo zase dělá raději malé krůčky a postupně. Pro mě je nejdůležitější, abych zjistil, proč vlastně chce hrát. Někdo se může chtít naučit třeba jen jednu písničku. Společně si ji poslechneme a já mu ukážu, co se vše musíme naučit, abychom ji zvládli. U mladších dětí je to trošku jiné a většinou to probíráme s rodiči. Děti obecně lépe vstřebávají, zvládáme noty a stupnice a baví je to. Žádná hodina u mě není stejná. Občas otevřu nějakou učebnici, použiju z ní jednu stránku a pak zkoušíme další věci.

Jak se Ti podařilo oslovit první zákazníky?

Myslím, že první žáci se ozvali díky portálům Doučuji.eu a Hudebka.cz  Šlo to celkem rychle. Ze začátku jsem dost dojížděl, ale nedalo se to dlouhodobě stíhat.

Jaký máš názor na online lekce na hudební nástroje? Stává se Ti, že Tvoji studenti mají nějaký zlozvyk z online lekcí, protože jim to někdo dostatečně nevysvětlil, popřípadě vysvětlil nesprávně?

Když jsem se začínal učit na kytaru, byl jsem samouk, ale uměl jsem na klavír. Když umíš na klavír, snadno se naučíš na další nástroje. Je to základní nástroj a snadno si představíš, jak to funguje. Na kytaře si to těžko představíš. Pokud hraješ sám, pravděpodobně si uděláš nějaký zlozvyk. Já vždy říkám, že je něco zlozvyk, až v momentě, kdy Tě nějakým způsobem limituje. Já do určité doby zahrál vše, co jsem chtěl. Pak jsem se dostal do fáze, kdy jsem musel řešit například více techniku, abych zrychlil svoje hraní. Hodně studentů se mě ptá, jestli drží nástroj správně nebo jestli mají správnou polohu. Vždy se snažím zjistit, jestli se u toho cítí komfortně a zda je něco při hraní nebolí. Pokud je to v pohodě, pak si myslím, že u hobby hráčů by to neměl být problém. Učení se online je podle mne super, ale je lepší, když je člověk mírně pokročilý. U úplného začátečníka to může být problém, utečou Ti nějaké detaily, které mohou být velmi důležité pro další rozvoj. Při běžné lekci dokážu případné chyby žáků ihned opravit.

Přemýšlel jsi někdy o vlastním online kurzu?

Někdy mám takové nápady. Zatím jsem spíš uvažoval o kurzu pro pokročilejší hráče. Přemýšlel jsem též o kurzu v softwaru pro produkci hudby. Věnuju ale veškerý svůj čas ostatním činnostem.

Sám jsi dost aktivní online. Myslíš, že se o Tobě nový zákazníci dozvídají díky internetu či si doporučení na Tebe předávají osobně?

Rozhodně online. Zkouším různé nastavení reklam na sociálních sítích a zatím se to celkem daří.

Co bys doporučil lidem, kteří chtějí začít hrát na nějaký nástroj?

Když jsi sám, je to o tom, co nejvíce hrát. Člověk si musí hlavně uvědomit, co s nástrojem vlastně dělá.

Jaké jsou Tvoje budoucí cíle?

Určitě chci dál pokračovat s výukou. Opravdu mě to baví a často potkávám hrozně zajímavé lidi. Musím říct, že jsem se toho sám při lekcích hodně naučil. /smích/ Zároveň se chci dále posouvat jako interpret a producent.

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.