Bookee Talks s barberem Markem Uhlířem z Marcus Barbershop

V následujícím rozhovoru Ti představíme Marka Uhlíře, který téměř před třemi lety založil svůj vlastní barbershop. Marcus Barbershop se stal hojně navštěvovaným pánským holičstvím v pražských Dejvicích. Zajímalo nás, jak se Marek k holičství dostal, jaké byly jeho začátky podnikání a co by poradil začínajícím barberům.

Marku, kdy jsi došel k tomu, že se chceš stát barberem?

Bylo to zhruba v době, kdy jsem se rozhodoval, jakou střední školu si mám vybrat. Původně jsem se chtěl stát uměleckým truhlářem. Chtěl jsem pracovat rukama. Bohužel jsem nestihl talentové zkoušky a potom jsem se dozvěděl o oboru pánských kadeřníků. V té době se samozřejmě o barberech vůbec nemluvilo. Nápad stát se kadeřníkem se mi líbil. Navíc jsem slyšel, že kluci mají jako kadeřníci výhody. Motivací bylo i to, že bude škola plná holek. /smích/

Když se o barberech v té době ještě nemluvilo, kdy Tě napadlo, že se tímto směrem budeš profilovat?

Během praxe ve škole jsme se střídali na pánském a dámském střihu. Dámský střih mě vůbec nebavil. Pánský střih mi naopak vyhovoval daleko více. Říkal jsem si, že by bylo super, kdybych mohl v budoucnu stříhat jen chlapy. Vůbec jsem nevěděl, že se něco takového dělá. Už na škole jsem měl představu, že bych chtěl jednou mít takové to staré pánské holičství z filmu Sweeney Todd, ta hezké atmosféra, ale bez toho zabíjení. /smích/ 

Existoval v té době vůbec nějaký barbershop? Kdo byl průkopníkem pánských holičství?

Po studiu jsem začal pracovat v kadeřnictví v obchodním centru a tenkrát mi jeden zákazník řekl, že existuje pánské kadeřnictví, kde Ti nalijí whisky, dáš si doutník, ostříhají Tě a oholí Tě břitvou. Začal jsem si o tom místě vyhledávat více informací. Byl to Thomas Barbershop  Myslím, že existoval ještě jeden podnik – Barbarella  který měl spojené klasické dámské kadeřnictví s pánským holičstvím. Thomas Barbershop mě úplně fascinoval, nakonec jsem k němu nastoupil. O barberech jsem si začal zjišťovat vše. Sledoval jsem spoustu videí zahraničních holičů. Věděl jsem, že to chci dělat. Barber se pro mě stal řemeslem.
 

Učili jste se na škole holit břitvou? Měl jsi nějaký základ, když jsi nastupoval k Thomas Barbershopu?

Práce v barbershopu je jiná než v dámském kadeřnictví. Na škole jsme se holení břitvou učili.  U Thomase jsem se pak naučil veškeré další postupy.

Jak dlouho jsi stříhal u Thomase a co Tě vedlo k tomu, že se chceš osamostatnit?

U Thomase jsem byl asi tři roky. Už od školy jsem měl v hlavě to, že chci mít něco svého. Po těch třech letech jsem cítil, že už mám dost zkušeností na to jít dál a zkusit to sám. Vždy mi přišlo, že se i jako zaměstnanec o chod barbershopu starám až moc. Začal jsem hledat místo, kde bych mohl fungovat. Ze začátku čistě ze zajímavosti, nespěchal jsem. Objevil jsem místo, které se mi líbilo – Národní obrany 715/16 v Dejvicích, kousek od Kulaťáku. Rozhodl jsem se, že na inzerát odpovím. Vůbec jsem netušil, že to půjde tak rychle. Majitelé nemovitosti celkem pospíchali. Napsali mi ihned, kdy můžeme smlouvu o pronájmu podepsat. Řekl jsem si teď nebo nikdy. /smích/ Prostor, ve kterém sedíme je bývalá hospoda. Když jsem místo přebíral, celkem to tu zapáchalo a stěny byly nažloutlé od kouře. Celé jsem to musel předělat. Spoustu věcí jsem si tu dělal svépomoci. Na to, co jsem sám nezvládal,  jsem samozřejmě musel zavolat řemeslníky.

Je těžké v Čechách otevřít barbershop či kadeřnictví? Jsou nějaká kritéria, která musíš splnit? Na jaké problémy jsi při otevření barbershopu narazil?

Kadeřnictví i holičství jsou řemeslnou živností. Aby jsi mohl podnikat, musíš mít vyučení v oboru nebo 6-ti letou praxi. Pokud nemáš vzdělání nebo zkušenosti, musíš mít odpovědného zástupce. Je to těžké v tom, že člověk nemá žádné informace o tom, jak otevřít a začít. Já v rodině neměl žádné podnikatele. Oba moji rodiče jsou v invalidním důchodu. Skoro vše jsem si hledal na internetu. Vůbec jsem nevěděl, na jaký úřad se mám obrátit. Pokaždé když jsem někam šel, tak mi tam poradili, jak můžu postupovat dále.  Z toho jsem měl radost. Nakonec to nebylo tak hrozné. Člověk se opravdu nesmí bát.

Když jsi místo pronajal, stále jsi pracoval na plno u Thomase. Jak jsi to vše zvládnul? Měl jsi strach z finanční nejistoty?

Musel jsem to nějak naplánovat. Rekonstrukce trvala téměř čtyři měsíce. Skoro všechny víkendy jsem věnoval přípravě Marcus Barbershopu a v týdnu jsem normálně chodil do práce. Měl jsem propočítané, že mi bude stačit ostříhat dva lidi denně, abych zvládnul platit nájem. To byl pro začátek můj cíl. O podniku jsem dával vědět svým stálým zákazníkům a kamarádům.

Znal jsi okolí místa, které jsi pro Tvůj barbershop vybral?

Dejvice jsem znal. Když jsem si vybíral místo z inzerátů, koukal jsem na mapy, zjišťoval, co je v okolí, zda jsou poblíž další barbershopy a podobně. Potom jsem se na místa jezdíval fyzicky podívat a pozoroval jsem kolik lidí chodí kolem.

Marcus Barbershop funguje téměř třetím rokem a konkurence stále narůstá. Nemáš obavy, že zájem lidí o barbershopy časem poklesne?

Myslím si, že se časem dostaneme do fáze, kdy každý bude mít svého oblíbeného barbera a k tomu bude chodit pravidelně.

Jaký způsob propagace jsi zvolil pro Marcus Barbershop? Zkoušel jsi online reklamu či nějaký jiný způsob?

Online reklamu jsem zkoušel, konkrétně na Googlu. Máme také videa na YouTube a to bylo super. Lidé se nám díky nim sami ozývali. Měli jsme také letáčky, které jsme rozdávali po okolí.

Od doby, co jsi otevřel, se Tvůj podnik rozrostl. Kolik Vás nyní je? Jak jsi si lidi do Tvého týmu vybral?

Aktuálně jsme čtyři. S Ondrou a Dannym jsme dříve společně pracovali a Viktorii jsem též znal. Všechny jsem s nabídkou oslovil osobně.

Barbershopy jsou veliký trend. Jak by podle Tebe měl vypadat ideální barbershop?

Každý barbershop by měl rozhodně mít něco svého. Identita je opravdu důležitá. Do barbershopu chodí určitá skupina lidí a každý preferuje trochu něco jiného. Klient si s barberem musí sednout a jejich vztah by neměl být nucený.  Není to o tom si za každou cenu povídat. Zákazník si musí užít svůj čas v klidu. V Čechách se musíme naučit ještě více přátelskému jednání.
Marcus Barbershop Praha 6 Dejvice

Jaký dopad podle Tebe měly barbershopy na muže a jejich styl v Čechách? Dokážeš si představit, že bychom opět začali chodit každé ráno do holičství, jako tomu bývalo dříve?

Určitě dochází k nějakým změnám a chlapy o sebe více dbají. Nyní už najdeš i v drogeriích oleje na vousy, což dříve vůbec nebylo. V minulosti holič dokázal doporučit, jak se obléct, vůni a tak dále. Myslím, že se už ke každodennímu holení v barbershopu nevrátíme. Prvním důvodem je finanční stránka, holení začíná od 400 Kč. Druhý důvod je, že existuje spoustu způsobů, jak se oholit i doma.

Účastnil jsi se prvního barber battlu v ČR a dokonce jsi si odnesl první místo v kategorii Rychlo fade. Jaké to bylo stříhat před publikem a porotou?

Vybral jsem si kategorii Rychlo fade, protože si v ní nejvíce věřím. Měli jsme zvládnout střih do 20 minut od velikosti 0. Už ani nevím, jestli jsem šel do soutěže s tím, že ji vyhraju nebo, že to jen zkusím. /smích/ Z poroty jsem samozřejmě měl respekt, ale nervóznější jsem byl z kamer a publika. Odcházel jsem s pocitem, že na tom v ČR nejsme rozhodně špatně.

Kde nyní hledáš inspiraci?

Dříve jsem pro inspiraci sledoval různá zahraniční videa a zahraniční barbery. Nyní si spíš dělám to „svoje“. Snažím se přizpůsobit střih typu vlasů. Myslím, že není dobré každého klienta ostříhat stejným způsobem. Pokud zákazník chce, rád poradím. Jinak se samozřejmě vždy snažím vyhovět přání klienta.

Kromě stříhání nabízíš skvělé produkty na vlasy a vousy. Jak si dodavatele vybíráš?

Produkty jsem poměrně dlouhou dobu vybíral. Zkoušel jsem různé výrobce. Nyní se sortiment celkem ustálil. Mám několik dodavatelů a jde mi hlavně o kvalitu. Zároveň se změnám nebráním. Produkty, které tu máme můžou být super dárkem pro muže.

Co by jsi doporučil začínajícím barbershopům?

No, rozhodně by se měli vyhnout okolí Marcus Barbershop. /smích/ Doporučil bych, aby práci dělali poctivě. Musí to brát vážně a dát toho vše. Důležité je, to opravdu chtít.

Markovi bychom chtěli poděkovat za skvělý rozhovor a samozřejmě přejeme mnoho úspěchů s Marcus Barbershop.  Pokud stále hledáš svého barbera, rozhodně se zastav u Marka, nebudeš litovat.

V následujících týdnech máme v plánu plno dalších zajímavých Bookee Talks se skvělými lidmi, tak si je nenech ujít.

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.