Jan Svoboda, fotograf (2.díl)

1.díle rozhovoru s Janem Svobodou jsme Ti představili začátky jeho práce. Nyní se podíváme na projekty, kterým se Honza věnuje a probereme další záležitosti ze světa fotografie.

Pojďme se pobavit o kalendářích, které každý rok vydáváš. Kolikátý ročník připravuješ a jak jsi se k tomu vůbec dostal?

Myslím, že je to už šestý ročník. Už se v tom celkem ztrácím. Fotím je totiž rok dopředu a občas si už nejsem jistý.(smích) U kalendářů zaměřených na zadečky se opravdu jedná už o šestý ročník.  V minulosti si mě najala jedna holka na focení a mě se líbil její zadek. Přemýšlel, co zajímavého bychom mohli vymyslet, abychom častěji fotili. Tenkrát mě napadla výstava, to byla ta prvotní věc. Nakonec mi zbylo 20 fotek a přemýšlel jsem, co s nimi udělám. Zeptal jsem se fanoušků, jestli by nechtěli kalendář.  První rok se prodalo zhruba 40 kusů. Nyní se prodá okolo 2500 kusů. Celý tento prodej je spojený s investicí do marketingu. Od léta do ledna sedím u počítače a přemýšlím, jak budeme propagovat.

Snažíš se každý rok vymyslet jiný motiv kalendáře? Vypadá to, že je to práce na celý rok.

Je to o tom, že první polovinu roku kalendář fotím a druhou ho propaguji. Opravdu nad tím strávím celý rok. Motiv není žádný. Naopak, cílem je, aby to bylo, co nejvíce různorodé. Není tam žádná linie, která by propojovala celý kalendář. Každý by si měl najít svoje. Jediná linie jsou zadečky. (smích)

Plánuješ nějaké další výstavy či jiné akce?

Žádné offline akce v tuto chvíli neplánuji. Soustředím se teď opravdu na online. Příjde mi, že to je to, co lidi momentálně zajímá. Je fajn potkat se s lidmi osobně, více ale funguje online.

Vybudoval jsi úspěšnou značku. Jsi populární na sociálních sítích a máš super základnu. Kolik času věnuješ tvorbě obsahu?

Obsah, který u mě můžeš vidět je z 80 % volná tvorba. Většinu svého pracovního času věnuji své volné tvorbě. Tak to bylo i na začátku a teď jsem to dotáhl až sem. Mezitím jsem se musel věnovat komerčním věcem. Teď díky lidem, kteří mě podporují na Patreonu a těm, kteří kupují Kalendáře se můžu věnovat volné tvorbě, což je unikátní záležitost.

Máš zkušenosti s workshopy pro amatéry i profesionály. Co by jsi doporučil začínajícím fotografům? Jaké vybavení je potřeba?

Důležité je udělat své portfólio, to ostatně vždy zmiňuji i na workshopech. Když to přeženu, je možné ho udělat i smartphonem. Na začátku u fotografa není důležitá velká investice do techniky. Člověk může bez mrknutí do techniky investovat i 200 – 300 tis. Kč. Může se pak stát, že do toho ty peníze dáš a časem zjistíš, že Tě to nebaví. Začal bych určitě koupí levnějšího staršího fotoaparátu. Budoval bych portfólio a pak jej propagoval. Pokud se bavíme o focení holek, oslovil bych kamarádky, pak neznámé holky a postupně bych budoval svoji prezentaci. Rozhodně nemůžeš zaklepat někde na dveře s tím, že jim něco vyfotíš a neměl by jsi nic v ruce.

Pracuješ na několika projektech najednou. Jak zvládáš organizaci svého času? Jsi na vše sám?

Mám svého asistenta / produkčního, který mi pomáhá s organizací, administrativou a též s focením. Nejsem úplně organizovaný člověk. Samozřejmě, dokážu organizovat program na tři dny. Když pracuješ na volné noze, je složité sám sebe přinutit k práci. Delegování úkolů Tě určitě posune dál. Je dobré se napojit na někoho, kdo Tě bude tlačit dopředu. Nemůžu říct, že bych osm hodin denně pracoval na konkrétních úkolech. Jednu flow mám v zimě, jinou v létě. Mám rád extrémy. V létě se fotí často a mám práce až moc. Vidím, že na Instagramu a Insta Stories fanoušci reagují a o to víc mě to motivuje. V zimě je to volnější, snažím se nabrat síly, ladit portfólio, strategii a další věci. Do focení se mi pak úplně nechce a musím hledat motivaci. 

Jednou z Tvých dalších činností jsou LoveFilms.cz  svatební videa. Jak LoveFilms vznikly? Co Tě víc baví?

Vzniklo to tak, že mě jedna z modelek požádala, jestli bych nechtěl natočit její svatební video. Pak si založila svatební agenturu a začala si mě najímat na natáčení ostatních svateb. Baví mě to a je to úplně jiné. Nemusím nic vymýšlet a řídit. Je to převážně reportáž a hodně se mi líbí to, že to v lidech vzbuzuje emoce. Focení a natáčení jsou dva odlišné světy. Když fotím, vše si řídím sám a je to pro mne taková extrovertní show. Svatební video je pro mne zachycení okamžiků a emocí v lidském životě. 

Hodně se diskutuje o cenách za tvorbu svatebních video a fotografií. Jaký je podle Tebe recept na obhájení své ceny?

Obhajovat cenu by si člověk měl maximálně sám před sebou. Cenu převážně určuje trh. V rámci videí je naše cena adekvátní. Nechtěl bych to podrobně rozebírat. Technika, která se používá je dost drahá. Samotná tvorba není otázkou jednoho dne, byť si to lidé často myslí. Musíš brát v potaz to, že točíš 12 hodin, máš cestu, střih alespoň 4 dny atd.. Někdo natáčí i ve více lidech. Je to zase o té konzistentnosti. U LoveFilms.cz lidé vědí, co od nás mohou očekávat. Určitě tu bude někdo, kdo je levnější. Má to ale svá rizika. Výsledek nemusí splnit očekávání, dotyčný se nemusí dostavit na místo včas apod. 

Jaké jsou podle Tebe trendy svatebního videa?

Vidím, že se často začínají dělat videa v cizině. Příjde mi, že se občas kameramani snaží přidat až moc své invence, aby se odlišili. Přitom nevěsty touží po tom, co nejčastěji vidí v portfóliu. Na druhou stranu je tu vždy někdo, kdo ocení něco nového. Nejdůležitější jsou opravdu emoce. 

Doporučil by jsi nám na závěr 3 nástroje, které usnadňují Tvé podnikání?

Musím říct, že hodně používám Google Kalendář a s kolegou Slack v základním balíčku. Slack je dobře rozdělen do témat, takže nám ulehčuje komunikaci. Výborný nástroj, pro ty, kteří chtějí prodávat online nějaký produkt, je Shoptet  Nemusíš investovat veliké peníze do e-shopu a můžeš začít fungovat. Zároveň si neumím představit fungování bez mobilního telefonu. Pro mě je například investice do telefonu v rámci 30 tis. Kč obhájitelná, vzhledem k tomu, jak moc mi pomůže zpětně vydělat.(smích)

Za rozhovor Honzovi moc děkujeme a doufáme, že pro Tebe byl stejně inspirativní, jako pro nás. Pokud se Ti Honzova práce líbí, můžeš podpořit jeho tvorbu na PatreonuPokud se staneš jeho Patronem, dostaneš přístup k tvorbě, kterou jinde nenalezneš.

Nezapomeň sledovat Bookee Blog pro další články ze světa freelancingu.

Petr Z.

Petr Z.

Spoluzakladatel Bookee.cz, fanoušek nových technologií, hudby a cestování

Líbil se Ti tento článek? Sdílej ho svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on whatsapp

Další články, které Tě mohou zajímat

mood_bad
  • Zatím žádné komentáře
  • Přidat komentář

    Bookee.cz používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.